NP Sjeverni Velebit

Naš najmlađi nacionalni park- NP Sjeverni Velebit

Naša je filmska grupa u sklopu istraživačke  projektne nastave posjetila najmlađi nacionalni park Hrvatske.

U knjižnici je školske godine 2006./2007. pokrenut projekt, odobren od Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa pod nazivom Nacionalni park Sjeverni Velebit koji smo odabrali jer je Nacionalni park Sjeverni Velebit otvoren 1999. godine kada i naša škola. U projekt su se uključili profesori hrvatskoga jezika, biologije, geografije, likovnoga i glazbenoga izražavanja, informatike te ravnatelj i defektologinja. Voditeljica programa bila je knjižničarka Ankica Blažinović- Kljajo.

Projektom su se željele upoznati  prirodne, geološke, klimatske osobine Velebita, biljni i životinjski svijet, ali i književnost, glazbene i plesne osobitosti folklora ličkoga kraja. Filmska je grupa sve popratila fotografijama i dokumentarnim filmom dok su učenici na satu likovne kulture slikali motive Velebita.

Po završetku projekta PP prezentacija prikazana je učenicima 3. razreda u okviru nastave prirode i društva, a potom je predstavljena roditeljima na Kulturnom četvrtku prilikom kojega su izvedeni i lički plesovi, pjesme i recitacije pjesnika toga kraja.

Filmska ekipa na vrhu Sjevernog Velebita (slijeva): Ina Milačić, Ivana Ivančić, Lorena Pucko, prof. Ljerka Pukšec- Milačić i prof. Ankica Blažinović- Kljajo

Naše filmašice s Antom Vukušićem, meteorologom na Zavižanu,  pri upoznavanju meteorološke postaje

Za snimanje se treba uvijek iznova pripremati

Prekrasni  jesenski velebitski motivi  očarali su našu filmsku grupu koja je zabilježila tu ljepotu kamerom i foto aparatom

Pjevački zbor  na predstavljanju projekta  NP Sjeverni Velebit izvodi ličke narodne pjesme

Po završetku projekta, učenicima trećih razreda održana je prezentacija u kojoj su učenici upoznali biljni i životinjski svijet Velebita, dio teme obvezatnog nastavnog programa

A. B. Kljajo, dipl. knjižn.