Posjet knjižnici dv sesvete

Autor: Administrator , 1. 12. 2013.

Dječji vrtić u školskoj knjižnici

Manifestacija Mjesec hrvatske knjige 2013., pod geslom Tko čita (ne) skita, obilježena je i u našoj školi. Kao i svake godine, u posjetu školskoj knjižnici došli su mališani predškolskog uzrasta skupine Pčelica iz Dječjeg vrtića Sesvete, podružnica Brestje.

Program dolaska predviđao je upoznavanje djece s knjižnicom i knjigom- njezinim nastankom i osobama koje sudjeluju u stvaranju knjiga. Budući da Dječji vrtić Brestje poziva svoje roditelje na raznovrsnu suradnju pa tako i na upoznavanje različitih profesija roditelja, mama Marijana Bule, inače profesorica hrvatskog jezika, dan prije dolaska u školsku knjižnicu čitala je mališanima priče Tri sestre i Priču o strašljivom oblaku iz zbirke Meni je najbolje biti ja, Ankice Blažinović- Kljajo, profesorice i knjižničarke Osnovne škole Brestje.

Djeca su pozorno slušala priče, a osobito ih je zanimala Priča o  strašljivom oblaka koja ih je potaknula na pričanje o svojim vlastitim strahovima i na kraju su shvatili da su neki njihovi strahovi smiješni kao što su bili smiješni i malom oblačiću..Sljedeći dan  posjetili su školsku knjižnicu gdje su imali zadovoljstvo upoznati spisateljicu priče i knjižničarku naše škole koja im je pomogla i bila lijek njihovim strahovima. Prof.Ankica Blažinović Kljajo ih je srdačno, kao i uvijek, dočekala s osmijehom i pričom Jedno užasnio veliko brdo koja je bila nastavak na priču o oblaku. Djeca su pažljivo slušala i imala na kraju tisuću pitanja o tome kako su nastale te priče i koji im je bio povod. Na kraju kao pravi ljubitelji knjige i kao veliki čitatelji, poklonili su svoje ilustracije oblaka koji je njima otpuhao strahove te  darovali knjige za knjižnicu o ekologiji jer je njihov vrtić ove godine postao eko vrtić. Počastili su nas svojim pjesmama i pričama na engleskom i hrvatskom jeziku, a mi smo njih malim poslasticama koje će pojesti kad dođu svojim kućama.

Iako živimo u 21.st. i dobu elektronike, djeca ipak vole živu riječ koju će im netko, bilo mama, tata ili teta u vrtiću čitati i pričati, koju će oni opipati i vidjeti, iako ilustracije priče stvaraju u svojim malim, pametnim glavicama. Kako Branko  Pilaš u pogovoru knjizi Meni je najbolje biti ja kaže:“....knjiga zaslužuje našu pozornost.Način izražavanja blizak je djetetu i pomaže mu da se svakoj priči približi s puno ljubavi i zanimanja.“

Marijana Bule, prof.