Događanja u školi

Autor: Administrator , 1. 5. 2023.

Večer čitanja

Kada ti dođe ljutnje vir, pročitaj knjigu i dobit ćeš mir!

I ove godine u našoj školi održala se Večer čitanja, događanje potaknuto manifestacijom Noć knjige koja se već dvanaest godina organizira povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja). Učenici su imali prilike sudjelovati na raznim radionicama i družiti se s našom književnicom Majom Brajko-Livaković.

Učenici 8. razreda sudjelovali su na susretu s književnicom Majom Brajko-Livaković, autoricom mnogih djela za djecu koja se čitaju kao lektirno štivo.

Dok su neki osmaši slušali našu književnicu, drugi su se natjecali u pub kvizu koji je osmislila njihova profesorica Andrijana Prlić Lovrić. Oni najuspješniji osvojili su diplome, ali i bitnu nagradu – dodatne bodove za iduću provjeru znanja!

Kviz nije bio rezerviran samo za učenike osmih razreda, profesorica Ana Sušac s učenicima petih i šestih razreda održala je kviz Od knjige do filma. Tema kviza bio je Ivan Kušan, njegovi romani o dječaku Koku i filmske adaptacije romana Koko i duhovi i Uzbuna na Zelenom vrhu.

Profesorice Gordana Hegedić, Ruža Pašalić Milanović i Marina Šegota Marenić održale su zanimljive radionice na kojima su učenici mogli provjeriti svoj vid, naučiti što je to Brailleovo pismo te se okušati u pisanju na pisaćoj mašini za brajicu. Mogle su se čitati i pjesme o ekologiji, slagale su riječi i rečenice koristeći periodni sustav elemenata i simbole elemenata.

Za one koji su mislili da za matematiku čitanje nije bitno, profesorice Ariana Bogner Boroš i Sanja Bakalović pripremile su matematički kviz u kojem su provjeravale matematičku pismenost naših učenika. Učenici su za sav matematički sadržaj koristili riječi umjesto simbola. Smislile su i zanimljiv naziv – matematičko kviskanje.

S obzirom na to da je prošle godine radionica Blackout poezije bila vrlo popularna, odlučili smo je ponoviti i ove godine. Profesorice Petra Pokos i Inja Mihaljević učenicima su pomogle pronaći nove stihove u stihovima već poznatih pjesama.

Onima koji vole tehnologiju, učiteljice informatike Ivana Čičak, Ana Kordić i Ana Radoš pokazale su kako koristiti razne digitalne alate za izradu slikovnica te su tako Crvenkapica i Snjeguljica dobile i svoja amaterska digitalna izdanja.

Dvije profesorice iz Odjela za hrvatsko glagoljaštvo Matice hrvatske pripremile su zanimljive radionice za naše učenike. Prof. Maja Jugović učenike je upoznala s osnovama kaligrafije te s njima izrađivala straničnike ukrašene glagoljičnim slovima. Učenici su koristili kaligrafske markere te su, osim za sebe, izradili i straničnike za članove obitelji ili svoje razrednice. Na drugoj radionici bilo je jako napeto – učenici su se natjecali u slaganju stranica glagoljičnih misala. Radionicu je vodila prof. Kristina Repar, a učenici su se natjecali u skupinama od 4 člana.

Za naše najmlađe učenike koji su se tek upoznali s čitanjem i pisanjem, učiteljica Majda Bučanac pripremila je radionicu pod nazivom Riječi oko nas. Učenici su rješavali rebuse i slagali riječi od ponuđenih slova.

Učenici 4. b razreda sa svojom učiteljicom Katarinom Huklek čitali su priče učenicima prvih i drugih razreda, a zatim s njima izrađivali i lapbook – interaktivnu bilježnicu koja je spoj crteža, priče, teksta, dijagrama i drugih grafičkih sadržaja.

Učiteljica Ivana Rešetar sa svojim 4. c razredom održala je književnu radionicu. Izrađivali su straničnike i križaljke, a mogla se pogledati i izložba njihovih slikovnica. Osmisli su i zanimljiv slogan koji svima može biti moto!

Kada ti dođe ljutnje vir, pročitaj knjigu i dobit ćeš mir!

Zahvaljujemo svim učenicima koji su došli, svim profesorima i stručnim suradnicima u organizaciji i našim dragim gostima, književnici Maji Brajko-Livaković te profesoricama Maji Jugović i Kristini Repar iz Odjela za hrvatsko glagoljaštvo Matice hrvatske.

Inja Mihaljević