Tehnička kultura

Autor: Administrator , 29. 10. 2019.

Radovi učenika OŠ Brestje na prvom MAKE FAIR-u u Hrvatskoj

STEM vikend održao se od 9. do 11. listopada 2019. Primarno je namijenjen učiteljima i učenicima s mnoštvom radionica iz STEM područja. Održan je prvi puta u Hrvatskoj s velikim događanjem kreativnosti, inovativnosti, tehnologije i poduzetništva u suradnji sa Tehničkim muzejom Nikola Tesla.

Maker Fair je najveće i jedinstveno događanje u svijetu koje se održava od 2006. godine. To je festival izuma, kreativnosti, snalažljivosti i poduzetništva, a sve pod pokroviteljstvom Maker pokreta.

Maker Faire je okupljanje zaljubljenika u tehnologiju svih godišta, a među njima ćete naći nastavnike, učenike, majstore, hobiste, pripadnike znanstvene zajednice, inženjere, znanstvene klubove, umjetnike, studente i komercijalne izlagače. To je skup fascinantnih znatiželjnika koji uživaju u učenju i nesebičnom dijeljenju znanja. Svi ti „makersi" dolaze na ova događanja pokazati svoje radove i podijeliti svoje znanje sa publikom i istomišljenicima. Maker Faire primarno je orijentiran na tehnologije budućnosti, ali tu se mogu vidjeti inovacije i eksperimentiranje u cijelom spektru znanosti, inženjerstva, umjetnosti, performansa i zanatstva.

Maker Faire Zagreb je otvoreno događanje za širu javnost i usmjereno na čitavu Hrvatsku i šire. Uz izlagače iz Slovenije, Austrije, Italije, Srbije, Bosne i Hercegovine, prisutni su izlagači iz cijele Hrvatske, od Osijeka do Dubrovnika. Posjetitelji su mogli vidjeti oko 70 projekata koje je predstavilo više od 200 makera. Tu su bili projekti mladih predstavnika poput Alberta Gajšaka, grupe mladih inovatora igre Mundus i zato ponosno mogu nadodati i učenike OŠ Brestje.

Ksenija Datković,  prof. polithnike