Treći razredi

Autor: Administrator , 28. 3. 2019.

Obilazak grada Zagreba

U sklopu izvanučioničke nastave učenici trećih razreda posjetili su grad Zagreb. Tada su uživo mogli vidjeti sve ono što su učili na satovima prirode i društva. Pogledajte u danjem tekstu i videu kako im je bilo.

GRAD ZAGREB

Svi treći razredi Osnovne škole Brestje, 19. ožujka 2019. godine, bili su u obilasku grada Zagreba. Našli smo se u 8 sati ispred crkve Dobrog Pastira, odakle smo krenuli autobusom u malu avanturu.

Prva postaja bio nam je Zdenac života, djelo Ivana Meštorvića nastalo 1905.godine. Oko fontane su tijela ljudi koja izgledaju kao da su živa. Simbol su života.

Uspinjaća je iduća postaja, koja nas je odvezla na Gornji Grad. Izašli smo ispred Kule Lotršćak, koja je u prošlosti služila za obranu našega grada. Prošetali smo dalje do Crkve svetog Marka, udaljene svega nekoliko minuta od Kule, jedne od najstarije građevine u Zagrebu. Na krovu crkve nalaze se grbovi Republike Hrvatske i Grada Zagreba.

Na istoimenom trgu (Trg svetog Marka) nalaze se zgrade Vlade (Banski dvori) i Sabora. I tu smo sreli i premijera – Andreja Plenkovića, s kojim smo se i fotografirali. Posjetili smo unutrašnjost zgrade Sabora i tu smo puno toga naučili – kako se predlažu i donose zakoni, tko ih donosi, kako se glasuje…

Nakon toga posjetili smo Muzej grada Zagreba. Kustosica nas je provela kroz muzej i bilo je jako zanimljivo!

Slijedila je šetnja Krvavim mostom, Tkalčićevom ulicom do Opatovine. U parku na Opatovini smo se odmorili, jeli i poigrali.

Prošetali smo dalje Gornjim gradom, preko Tržnice Dolac do zagrebačke Katedrale, čije je puno ime Katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije i svetih Stjepana i Ladislava. Spustili smo se nakon toga do makete Zagreba, da vidimo kako taj naš grad zapravo izgleda „odozgo“.

Posjet smo priveli kraju na Manduševcu koji se nalazi na Trgu bana Josipa Jelačića. Čuli smo priču kako su zapravo i Zagreb i Manduševac dobili ime: Manda je srela viteza koji ju je zamolio vode, rekao joj je "Mando, dušo, zagrabi vode".

Na povratku kući puno smo razgovarali o svemu što smo čuli i vidjeli te smo zapravo shvatili da naš grad krije puno zanimljivih priča za koje do sada nismo čuli!

Lucija Čavrag i Magdalena Cvitanović

3. a razred

U nastavku pogledajte još fotografija i video koji je snimila i montirala učiteljica Karla Carić. Uživajte!