Duhovna obnova

Autor: Administrator , 18. 12. 2018.

Posjet učenika OŠ Brestje samostanu Karmelićanki Božanskog Srca Isusova – duhovna obnova

U subotu, 15. prosinca 2018., osamnaest učenika i učenica od 5. do 7. razreda OŠ Brestje, zajedno s vjeroučiteljicama, išli su na duhovnu obnovu u samostan Karmelićanki Božanskog Srca Isusova. Ova redovnička zajednica niknula je iz Karmela. Svetu Tereziju od Djeteta Isusa, svetoga Ivana od Križa i svetu Tereziju Avilsku zajednica smatra svojim duhovnim učiteljima. Privlačna karizma Karmela utisnula je snažan dojam na mladu Anu Mariju Tauscher van den Bosch (kasnije Majka Marija Terezija od svetog Josipa) koja je utemeljila ovu redovničku zajednicu. Geslo utemeljiteljice je: Boga u svima gledati, Bogu u svima služiti, Boga u svima ljubiti.

Učenici su duhovnu obnovu započeli pjesmom. Nakon toga predstavili su se jedni drugima grudanjem papirima za upoznavanje. U igri poštara otkrivali su sedam tjelesnih djela milosrđa. Iza toga uslijedio je bans – pjesma uz pokrete. Na melodiju pjesme «Mi želimo uzdić Isusa», pjevali su već spomenuto geslo utemeljiteljice reda Karmelićanki Božanskog Srca Isusova. Uslijedilo je upoznavanje s nastankom i djelovanjem reda. Sestra Diana kroz zanimljivu prezentaciju približila je učenicima duhovnost reda. Zatim su animatorice s njima pjevale pjesmu o proroku Iliji uz zanimljivu plesnu koreografiju. Kada su se učenici umorili od plesa, pogledali su kratki film: «Isus je uvijek s tobom».

Nakon ručka i aktivnog odmora u sportskoj dvorani, druženje se nastavilo kroz rad u skupinama. Svaka skupina predstavila je jedno od tjelesnih djela milosrđa kroz scenski prikaz, pjesmu, novinarski izvještaj, plakat ili kroz vijesti. Susret u samostanu završio je svetom misom.

Prije povratka, učenici su išli u obilazak adventa u gradu Zagrebu i u Mcdonald's.

Krenuli smo na duhovnu obnovu u 8.30 u jutro a vratili se u 19.00 sati na večer. Na povratku bili smo umorni ali radosni i ispunjeni. Najveća radost uslijedila je kada je učenicima koji su išli na duhovnu obnovu, glavno pitanje u ponedjeljak u školi bilo: «Kada idemo opet?».

Vjeroučiteljice: Marija Hadaš, Mara Cvitanović i Ana Delić