Petaši u Arheološkom muzeju

Autor: Administrator , 23. 5. 2016.

ZAGREBAČKI ARHEOLOŠKI MUZEJ

Dana 9.svibnja 2016. godine išli smo u Arheološki muzej grada Zagreba uz vodstvo profesorice Suzane Ivančić koja je i naša razrednica.Vidjeli smo mnogo zanimljivih povjesnih stvari o kojima nam je voditeljica muzeja ispričala poneku priču i objasnila ih.

Ponijeli smo svoje bilježnice i olovke i uputili se na drugi kat u egipatski dio.“Kao što vidite,cijela soba je plave boje zbog tajanstevnosti i misterija jer nitko ne zna što se zapravo dogodilo u tim grobnicama“,rekla je voditeljica.Obišli smo i prelijepe sarkofage u koje su se nakon mumificiranja stavljale mumije.U etruščanskoj sobi vidjeli smo pravu mumiju koja je bila omotana poznatom zagrebačkom lanenom knjigom što je najduži etručšanski zapis.Voditeljica nam je pokazala male ušabte i skarabeje,ispričala nešto o Jeanu-Francolsu Champollionu i pokazala još neke zanimljive stvari.Sljedeća prostorija bila je grčka soba.U toj sobi nalazile su se mnogobrojne crno-bijele i narančasto-bijele vaze.Vidjeli smo i Lumbardsku psefizmu .O njoj nam je voditeljica puno pričala.Prešli smo još grčkih soba,a zatim prešli u rimske prostorije.Vidjeli smo vojničke kacige,oružje te razne stvari vezane za rimsku vojsku.Pokazala nam je kipove i njihove dijelove.Sve nam je bilo zanimljivo i sve nam se svidjelo.Nakon obilaska muzeja,sjeli smo u autobus i krenuli u Brestje.Bilo nam je vrlo zabavno dok smo se vozili i svi smo jedni drugima govorili što nam se najviše svidjelo u Arheološkom muzeju grada Zagreba!

Agneza Hadrović

Asja Bjelić