Božićna humanitarna akcija

Autor: Administrator , 18. 1. 2016.

Bili smo velikodušni i milosrdni

U vrijeme došašća, očekujući rođenje našeg Spasitelja, naši su učenici kao i svih proteklih petnaest godina, činili dobra djela pomažući najpotrebitijima. Ove godine svaki je razred skupljao svoje priloge u razrednu kasicu, a prikupljena sredstva darovana su Družbi Marijinih sestara za izgradnju sirotišta u Beninu.

Prikupljeno je 9. 648, 20 kuna, a najviše su darovali učenici 3.a razred - 710,00 kn,  8.c razreda - 510, 25 kn, 5. d razreda - 500,00.

Najvelikodušnji bili su učenici prvih razreda koje su učiteljice i vjeroučiteljica na najbolji način motivirale da se odreknu poneke lizaljke, žvakaće ili bombona i daruju svoj prilog za djecu koja nemaju ništa te su sveukupno prvi razredi zajednički sakupili najviše sredstava.

A kako se dobro uvijek vraća dobrim, ravnatelj je nagradio najbolja tri razreda slobodnim danom koji će provesti sa svojim razrednicima po svom izboru - izletom u prirodu, predstavom ili opet nekim dobrim djelom.

Humanitarna aukcija slika

U humanitarnoj akciji nisu sudjelovali samo učenici, već i svi djelatnici OŠ Brestje. Na ovogodišnjoj božićnoj večeri organizirana je aukcija slika naše prof. engleskog jezika Ljerke Radoš koja je donirala deset svojih likovnih radova, a sav prihod ostvaren aukcijom također je darovan za izgradnju sirotišta u Beninu.  Tako i učitelji pokazuju svojim primjerom, ne samo riječju, kako su spremni činiti dobro.

Hrvatske misionarke već 25 godina u Beninu

Tijekom prvoga polugodišta učenici i djelatnici škole odvajali su, po odjeljenjima, u misijske kutijice novčana sredstava za sirotište koje vode Marijine sestre čudotvorne medaljice u Beninu. Prikupljenim sredstvima Marijine sestre planiraju opremiti novosagrađeno sirotište u selu Fifadji: nabaviti krevete, madrace, ormare, police, stolove i stolice (klupe) za učenje i objed ...

Fifadji je njihova najnovija misijska kuća u Beninu. Marijine sestre prvi put su stupile na afričko tlo prije 27 godina stigavši u mjesto Affamey koje se nalazi u ugroženom području Benina. U Affameyu su od svojih početaka radile s bolesnicima, otvorivši ambulantu u kojoj dnevno 100-tinjak ljudi traži medicinsku pomoć. S vremenom redovnice su u svoju kuću počele primati i djevojčice čiji su roditelji umrli. Njihov rad s djevojčicama i teškim bolesnicima u skučenom prostoru godinama je bio otežan. Područje okružuje voda, močvarno tlo tako da su zaraze svakodnevica. Neophodno je bilo odvojiti djecu od bolesnika. Planira se obnavljanje postojeće kuće za bolesnike, a djeca su preseljena sa sestrama u novo sirotište koje Marijine sestre grade u neposrednoj blizini Affameya u susjedno selo Fifadji. Trenutno u dijelu sirotišta koje je izgrađeno nalazi se 30 djevojčica bez odgovarajuće roditeljske skrbi i 4 sestre koje s njima žive, osiguravajući im prehranu, medicinsku zaštitu i školovanje. Sva djeca pohađaju obližnju katoličku osnovnu ili srednju školu, kako bi po završetku istih bile sposobne preuzeti brigu za svoj život i jednoga dana za život svoje djece i obitelji.

Mara Cvitanović, vjeroučiteljica

scan0005.pdf (881.42 KB)