Izložba u knjižnici

Autor: Administrator , 24. 4. 2015.

Brat Ivan Bonifacije Pavletić- „biser koji je nanovo otkriven“

U školskoj knjižnici postavljena je izložba o b. Ivanu Bonifaciju Pavletiću, posvećenom laiku u  Družbi Sinova Bezgrješne. Iako naš sunarodnjak, poznatiji je u Italiji nego u Hrvatskoj. U trenutku njegove prerane smrti njegova su subraća izrekla: „Umro je svetac.“ Danas, stotinu pedeset godina nakon Ivanova rođenja, u tijeku je postupak za otvaranje kauze za njegovu beatifikaciju.

Naši dragi gosti iz Kutine (slijeva) b. Krunoslav Crkvenac, s. Mirjam Kuštreba, p. Mariano Passerini  s ravnateljem OŠ Brestje Mišom Kutlešom u školskoj knjižnici

Izložba o životu brata Ivana Bonifacija Pavletića stigla je u našu školu iz Kutine gdje ju je priredila prof. Ana Demut, knjižničarka OŠ Zvonimira Franka u suradnji sa s. Mirjam Kuštreba i o. Marianom Passerinijem, predstojnikom Družbe Sinova Bezgrješne u Hrvatskoj. Kod nas su je učenici i učitelji mogli razgledati od 10. ožujka do 17. travnja i upoznati se s našim budućim blaženikom.

Ivan Bonifacije Pavletić rođen je 25. 6. 1864. godine u Zbjegovači pored Kutine. U jedanaestoj godini Ivan ostaje bez roditelja, a njegov stric Vinko preuzima brigu za malog Ivana i daje ga u zanat za postolara. No, Bog je Ivanu odredio drugačiji put i on s 23 godine odlazi u Rim gdje se upoznaje s Družbom Sinova Bezgrješne koju je osnovao blaženi Luigi Maria Monti. U toj redovničkoj obitelji naš Ivan provodi svoj život kao posvećeni laik sve do svoje prerane smrti 4. studenoga 1897. Umro je sa samo 33 godine na glasu svetosti zbog svoje predanosti bolesnicima i napuštenoj djeci kojima je posvetio svoj život.

Družba Sinove Bezgrješne u Hrvatsku je stigla 2010. godine kada su dobili kuću u Kutini gdje danas postoje kao redovnička zajednica. Nedavno, na svetkovinu Božanskog Milosrđa 12. travnja 2015. u crkvi BDM Snježne u Kutini zaređena su dva nova člana Družbe- Krunoslav Crkvenac iz Daruvara, prvi Hrvat nakon Ivana Bonifacija Pavletića i Jerouz Hayohay s Filipina.

Hrvatska je jedna od 20 zemalja u svijetu u kojima Družba Sinova Bezgrješne promiče svoju humanu i socijalnu djelatnost.